World Rankings 2023: Open Skateboard

POS Name NAT Erzincan 1 Erzincan 2 TOTAL
PTS
POS PTS POS PTS
1 Diego Poncelet 3 69 1 100 169
2 Harry Clarke 2 83 2 83 166
3 Alexandros Tzougankis 1 100 4 58 158
4 Antoine Carlotti 8 35 3 69 104
5 Andréas Bouclier 5 50 6 44 94
6 Grégoire Schwab 6 44 5 50 94
7 Vašek Čvančara 4 58 8 35 93
8 Oscar Clevö 7 39 11 28 67
9 Barbizzi Stefano 12 26 7 39 65
10 Olav Øye 9 32 9 32 64
11 Bohumil Sefma 13 24 10 30 54
12 Luis Rabanal 11 28 13 24 52
13 Hussain Al-Nasrallah 10 30 14 22 52
14 Jack Plummer 14 22 12 26 48
15 Lisa Peters 18 15 15 20 35
16 Thomas Ng 21 12 16 18 30
17 Cristiano Borges de Araújo 19 14 17 16 30
18 Jasmijn Hanegraef 20 13 18 15 28
19 Owen Fox 15 20 20
20 Kalil Hammouri 16 18 18
21 Frantisek Kubicek 17 16 16

World Rankings 2023: Womens Skateboard

POS Name NAT Erzincan 1 Erzincan 2 TOTAL
PTS
POS PTS POS PTS
1 Lisa Peters NLD 1 100 1 100 200
2 Jasmijn Hanegraef BEL 2 83 2 83 166

World Rankings 2023: Luge

POS Name NAT Erzincan 1 Erzincan 2 TOTAL
POS PTS POS PTS
1 Abdil Mahdzan MYS 1 100 1 100 200
2 Arkadiusz Kowalski POL 2 83 4 58 141
3 Andrew Speight GBR 4 58 2 83 141
4 Daniel Blanco ARG 5 50 3 69 119
5 Luis Mogrovejo PER 3 69 6 44 113
6 David Frega FRA 5 50 50

Erzincan Race 1

Day 1 Qualifying Results

Open Stand Up
Skateboard

NAT Pos Name Best Q1 Q2 Q3
ESP 1 Diego Poncelet 2:22.75 2:26.24 2:24.99 2:22.75
FRA 2 Alexandros Tzougankis 2:25.09 2:29.94 2:27.44 2:25.09
AUS 3 Harry Clarke 2:25.14 2:28.27 2:25.22 2:25.14
SWI 4 Grégoire Schwab 2:26.55 2:28.55 2:28.73 2:26.55
CZE 5 Vašek Čvančara 2:26.67 2:27.27 2:26.90 2:26.67
FRA 6 Antoine Carlotti 2:28.00 2:32.62 2:30.35 2:28.00
USA 7 Owen Fox 2:28.34 2:31.44 2:30.46 2:28.34
FRA 8 Andréas Bouclier 2:26.69 2:30.98 2:26.69 4:05.32
ITA 9 Olav Øye 2:31.95 2:32.03 2:31.95
NOR 10 Hussain Al-Nasrallah 2:34.39 2:34.91 2:34.39
USA 11 Luis Rabanal 2:34.59 2:36.96 2:34.59
NOR 12 Bohumil Sefma 2:36.63 2:36.81 2:36.63
PER 13 Jack Plummer 2:36.23 2:36.23 2:37.36
SWE 14 Kalil Hammouri 2:32.95 2:32.95 2:40.58
GBR 15 Oscar Clevö 2:34.67 2:34.67 2:43.51
CZE 16 Barbizzi Stefano 2:31.09 2:39.50 2:31.09
CZE 17 Frantisek Kubicek 2:38.68 2:38.68 2:50.69
NDL 18 Lisa Peters 2:39.70 3:05.72 2:39.70
POR 19 Cristiano Borges de Araújo 2:40.98 2:40.98
BEL 20 Jasmijn Hanegraef 2:45.83 2:52.25 2:45.83
HGK 21 Thomas Ng 2:52.24 2:52.24

Q1: 16-21 Determined by best of 2 runs
Q2: 9-15 Determined by Q2 time
Q3: 1-8 Determined by Q3 time

Women’s Stand Up
Skateboard

NAT Pos Name Best Run 1 Run 2
NDL 1 Lisa Peters 2:39.70 3:05.72 2:39.70
BEL 2 Jasmijn Hanegraef 2:45.83 2:52.25 2:45.83

Open Street
Luge

NAT Pos Name Best Run 1 Run 2
MYS 1 Abdil Mahdzan 02:23,2 02:26,2 02:23,2
POL 2 Arkadiusz Kowalski 02:28,9 02:31,9 02:28,9
GBR 3 Andrew Speight 02:32,5 02:36,8 02:32,5
PER 4 Luis Mogrovejo 02:33,0 02:37,2 02:33,0
ARG 5 Daniel Blanco 02:37,9 02:38,8 02:37,9

Erzincan Race 1 Results

Open Stand Up
Skateboard

Name Country Points
1 Alexandros Tzouganakis 100
2 Harry Clarke 83
3 Diego Poncelet 69
4 Vašek Čvančara 58
5 Andréas Bouclier 50
6 Grégoire Schwab 44
7 Oscar Clevö 39
8 Antoine Carlotti 35
9 Olav Øye 32
10 Hussain Al-Nasrallah 30

Women’s Stand Up
Skateboard

Name Country Points
1 Lisa Peters 100
2 Jasmijn Hanegraef 83

Open Street
Luge

Name Country Points
1 Abdil Mahdzan 100
2 Arkadiusz Kowalski 83
3 Luis Mogrovejo 69
4 Andrew Speight 58
5 Daniel Blanco 50

Erzincan Race 2

Day 2 Qualifying Results

Open Stand Up
Skateboard

NAT Pos Name Best Q1 Q2 Q3
ESP 1 Diego Poncelet 02:21,3 02:23,8 02:23,3 02:21,3
ITA 2 Barbizzi Stefano 02:23,3 02:30,8 02:24,5 02:23,3
FRA 3 Alexandros Tzougankis 02:23,5 02:27,3 02:24,0 02:23,5
CZE 4 Vašek Čvančara 02:23,9 02:25,7 02:25,6 02:23,9
FRA 5 Andréas Bouclier 02:24,6 02:25,8 02:26,2 02:24,6
SWI 6 Grégoire Schwab 02:25,2 02:28,3 02:25,2 02:25,2
FRA 7 Antoine Carlotti 02:26,1 02:28,7 02:26,1 02:31,9
AUS 8 Harry Clarke 02:23,6 02:25,1 02:23,6 02:37,9
NOR 9 Olav Øye 02:27,6 02:29,6 02:27,6
CZE 10 Bohumil Sefma 02:29,0 02:33,8 02:29,0
PER 11 Luis Rabanal 02:30,5 02:36,2 02:30,5
NOR 12 Hussain Al-Nasrallah 02:32,2 02:39,9 02:32,2
GBR 13 Jack Plummer 02:32,7 02:32,7 02:56,6
SWE 14 Oscar Clevö 02:33,2 02:35,4 02:33,2
NDL 15 Lisa Peters 02:34,0 02:36,8 02:34,0
HKG 16 Thomas Ng 02:34,9 02:37,6 02:34,9
POR 17 Cristiano Borges de Araújo 02:39,2 02:41,3 02:39,2
BEL 18 Jasmijn Hanegraef 02:40,8 02:40,8 02:52,4

Q1: 13-18 Determined by best of 2 runs
Q2: 9-12 Determined by Q2 time
Q3: 1-8 Determined by Q3 time

Women’s Stand Up
Skateboard

NAT Pos Name Best Run 1 Run 2
NDL 1 Lisa Peters 02:34,0 02:36,8 02:34,0
BEL 2 Jasmijn Hanegraef 02:40,8 02:40,8 02:52,4

Open Street
Luge

NAT Pos Name Best Run 1 Run 2
MYS 1 Abdil Mahdzan 02:21,3 02:23,5 02:21,3
POL 2 Arkadiusz Kowalski 02:27,8 02:37,7 02:27,8
FRA 3 David Frega 02:29,0 02:29,0 03:13,8
PER 4 Luis Mogrovejo 02:32,3 02:35,8 02:32,3
ARG 5 Daniel Blanco 02:32,4 02:33,6 02:32,4
GBR 6 Andrew Speight 02:34,9 02:34,9

Erzincan Race 2 Results

Open Stand Up
Skateboard

Name Country Points
1 Diego Poncelet 100
2 Harry Clarke 83
3 Antoine Carlotti 69
4 Alexandros Tzouganakis 58
5 Grégoire Schwab 50
6 Andréas Bouclier 44
7 Barbizzi Stefano 39
8 Vašek Čvančara 35
9 Olav Øye 32
10 Bohumil Sefma 30

Women’s Stand Up
Skateboard

Name Country Points
1 Lisa Peters 100
2 Jasmijn Hanegraef 83

Open Street
Luge

Name Country Points
1 Abdil Mahdzan 100
2 Andrew Speight 83
3 Daniel Blanco 69
4 Arkadiusz Kowalski 58
5 David Frega 50
6 Luis Mogrovejo 44